O projektu Akademický most

Akademický most je inovativní platforma, která si klade za cíl propojit stakeholdery (momentálně zaměřena na obce) s akademickými výzkumníky. Naším hlavním posláním je usnadnit spolupráci, sdílení znalostí a přímé řešení lokálních výzev s pomocí odborných znalostí z akademického prostředí.

Součást mezinárodního projektu BETTER Life

Akademický most je českým "spin-off" projektem vycházejícím z evropského projektu BETTER Life (Bringing Excellence to Transformative Engaged Research in Life Sciences through Integrated Digital Centres), financovaného z programu Horizont Evropa (číslo grantu: 101071314).

Cílem projektu BETTER Life je vytvořit digitální centrum excelence (EU BETTER Life Centre) pro podporu sociálně angažovaného výzkumu v oblasti věd o živé přírodě. Centrum slouží jako meziinstitucionální podpůrná struktura pro rozvoj kapacit začínajících výzkumných pracovníků (doktorandů a výzkumných pracovníků na začátku kariéry).

V rámci BETTER Life vznikla sada nástrojů (tzv. toolkity), které pomáhají výzkumníkům s navazováním spolupráce s praxí a se zapojováním do řešení společenských výzev. Jedním z těchto nástrojů je i Akademický most, který propojuje obce s akademickými institucemi a experty.

Video o projektu

Podívejte se na krátké video, ve kterém prof. Lošťák vysvětluje myšlenku fungování platformy Academic Bridge (Akademický most):

Zdroj: YouTube

Propojení praxe a výzkumu

Platforma slouží jako most mezi reálnými problémy, se kterými se potýkají obce a výzkumníky, kteří disponují potřebnými znalostmi a dovednostmi k jejich řešení. Umožňujeme tak efektivní přenos poznatků z akademického prostředí do praxe a naopak.

Pro koho je platforma určena?

  • Obce a města: Hledáte inovativní řešení pro specifické výzvy ve vaší obci? Naše platforma vám pomůže najít výzkumníky se specializací na danou oblast.
  • Výzkumníci, akademici a studenti: Chcete se podílet na výzkumu, který má reálný dopad na společnost? Nabízíme vám příležitost spolupracovat s obcemi na řešení konkrétních problémů.

Zaměření na poptávku a postupné spouštění funkcí

V této fázi projektu se primárně věnujeme poptávkové sekci, která umožňuje obcím specifikovat své potřeby a výzvy. Strana nabídky, kde se budou prezentovat výzkumníci a jejich expertní znalosti, bude spuštěna později a nabídne pokročilé možnosti propojování (tzv. matchmaking).

Výzkumníci se již nyní mohou registrovat, avšak jejich profily nebudou prozatím veřejně viditelné. V následujících měsících plánujeme spuštění plné funkcionality, včetně zveřejnění profilů výzkumníků. O tomto spuštění a nových funkcích, které umožní lepší propojení s obcemi, budou registrovaní výzkumníci včas informováni. Výzkumníci ale už teď mohou procházet zájmy obcí o spolupráci a nebo použít našeho chatbota pro vyhledání spolupráce s obcemi.

Neváhejte se tedy registrovat již teď a buďte mezi prvními, kteří budou moci nabídnout své znalosti a zapojit se do řešení reálných problémů!

Jak se zapojit?

Zapojení do platformy je jednoduché. Stačí se zaregistrovat, vytvořit si profil a začít procházet dostupné možnosti spolupráce. Obce mohou zveřejňovat své výzvy a výzkumníci mohou nabízet své odborné znalosti.

Kontakty

Mgr. Michael Haman, Ph.D.
Mgr. Michael Haman, Ph.D.

Administrátor a programátor projektu

Kontakt pro všechny technické dotazy a otázky ohledně fungování platformy

  • haman@pef.czu.cz
  • Odborný asistent na Katedře humanitních věd PEF ČZU v Praze
Mgr. Milan Školník, Ph.D.
Mgr. Milan Školník, Ph.D.

Komunikace s médii a PR projektu

Kontakt pro média a veškerou mediální komunikaci projektu

prof. PhDr. Michal Lošťák, Ph.D.
prof. PhDr. Michal Lošťák, Ph.D.

Garant projektu

  • lostak@pef.czu.cz
  • Prorektor pro mezinárodní vztahy a 1. prorektor ČZU v Praze, vedoucí Katedry humanitních věd PEF ČZU
Ing. Patrik Toula
Ing. Patrik Toula

Projektový koordinátor BETTER Life